19. September 2018

11 nädala / 77 päeva kokkuvõte
Küsimused & Vastused

Mereäärseid riike külastatud: 11
Eesti, Läti, Leedu, Poola, Saksamaa, Taani, Holland, Belgia, Prantsusmaa, Hispaani, Portugal
Umbkaudselt meremiile läbitud: 2200
Hetkene asukoht linnulennult Haapsalust 3600 kilomeetrit

1.Millised on suurimad elulised ümberharjumised tööelust laevaellu?

Suurim ümberharjumine on see, et elu käib suures osas ilmaprognooside järgi. Kolinad ja prõksumised laevas hakkavad juba koduseks muutuma. Nüüd saan alles aru kui tähtis ja vajalik on internet ilmateateks, suhtluseks, planeerimiseks ja turvaliseks olekuks. Mõned märkmed: Jahi WC’s ei saa paberiga laiutada ja vahest tuleb ka hambaid pesta mereveega. Söömisharjumused on ka muutunud, nimelt varem ei tahtnud niipalju magusat kui nüüd. Liikumisest tunnen puudust. Kui kaldal – siis jälle eriti käia ei viitsi ja jahil on enamus aega istumine, lamamine. Niinimetatud tööelu-rutiin on täielikult meelest läinud ja on tunne, et nüüdseks on mu töö edasi kulgeda väiksemate kulude ja suuremate vaevadeta.

2. Milline näeb välja igapäevane rutiin, kui sellist on?

Igapäevane rutiin on täitsa olemas. Kui ankrualalt sadamast kuhugi edasiliikumiseks start – siis kell 4 äratus, niisked soojad riided selga ja pealamp pähe. Seejärel 3-4 tundi pimedas väljasõitu, kus viimasel nädala lakkamatus udus kulgemine käis ainult gepsu ekraani järgi. Siis kohvi rohke suhkruga, moosisai põske ja purjede manu, riided seljast. Lõuna tuleb kiirelt. Söögiks üldiselt purgisupp või pitsa, kui seda veel alles. Muidu midagi toekamat. Õhtu pimedus tuleb veel kiiremini ja kui öösõiduks läheb – siis jälle riidesse panek. Seekord kuivemad riided. Kui tuul puhub soodsalt, siis tahab uni koguaeg kollitada, aga kui liikumine nadi, siis ka närvid läbi. Öösel merel pole veel õigesti magada saanud, aga ehk varsti saan. Lootma peab.

3. Kuidas said võitu merehaigustest?

See merehaigusest ülesaamine on üks reisi edukaimaid üllatusi. Maale minnes kõigub see kogu aeg jalge all, aga see on hea märk, et merel ei lähe süda kohe pahaks. Viimati oksendasin kuu tagasi. Loodan, et seda jama väga palju enam ei tule. Kui järjest merel olla, hakkab see kõikumine isegi meeldima. Aga kui üle kahe päeva sadamas sirgel veel seisad, nullib see senised pingutused ära. Seega peab pidevalt loksuma, et vähem iiveldaks. Kaassõitjad on ka suuremate vaevadeta probleemist üle saamas, nii vähemalt paistab.

4. Mis on olnud seni põnevaimad ja õudsaimad kogemused?

Põnevaim oli ikkagi Inglise kanali läbimine oma vastuhoovuste ja tiheda liiklusega. Samuti ka Biskaia ületus.

Õudsaim on kui mootor seiskub rikke tõttu. Just siis, kui sa seda kõige rohkem vajad

5. Suurim valearvestus või naiivsus, mida “kaldal elades” ei osanud ette näha?

Väga suuri valearvestusi pole seni ette tulnud, aga neid veel kindlasti tuleb. Olen optimist! Arvasin, et suudan sõitvas jahis magada, aga seni pole veel suutnud. Suudaks kasvõi minuti, aga varsti ehk homme hommikul stardime 2,5 ööpäeva sõitu sihiga El Jadida, Maroko suunas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *